Cikkek : Korallok segíthetik "napfényvédő" tabletták kifejlesztését |
Korallok segíthetik "napfényvédő" tabletták kifejlesztését
2011.09.03. 10:03
Kutatók abban reménykednek, hogy hasznosítják a korallok természetes védelmét a nap káros ultraibolya sugárzása ellen annak érdekében, hogy napfényvédő pirulákat fejlesszenek ki emberek számára.
A King’s College London kutatói meglátogatták az ausztráliai Nagy-korallzátonyt, hogy felfedjék a korallok öröklött tulajdonsága mögött rejlő genetikai és biokémiai folyamatokat.
A veszélyeztetett Acropora korall néhány mintáját tanulmányozva úgy hiszik, laboratóriumban szintetikusan rekonsutrálni tudják a kulcsfontosságú összetevőket. Az emberi bőrön végzendő tesztek hamarosan megkezdődhetnek.
Mielőtt elkészítenék a tabletta változatot, a Dr. Paul Long vezette csapat azt tervezi, hogy tesztel egy olyan napfényvédőt, amely ugyanazon összetevőket tartalmazza, mint amelyekkel a korall rendelkezik. Ennek elvégzéséhez azt a genetikai kódot másolják le, melyet a korall arra használ, hogy létrehozza ezen összetevőket. A kódot aztán laborkörülmények között olyan baktériumokba helyezik, melyek gyorsan replikálódnak, és nagy mennyiségben tudják azt előállítani.
Long szerint nem tudják és nem is akarják a korallt magát használni, mivel veszélyeztetett fajról van szó. Elmondása szerint a kutatók egy ideje tudják, hogy a korall és néhány algafaj meg tudja védeni magát a veszélyes UV-sugarak ellen a trópusi környezetben úgy, hogy saját „napvédőt” fejleszt ki. Ám mostanáig a kutatók nem tudták, ezt hogyan is érik el az élőlények.
„Kiderítettük, hogy a korallokban élő algák olyan összetevőt állítanak elő, melyről úgy hisszük, a korallhoz szállítódik, amely aztán aztán mindkettejük számára hasznos napfényvédővé módosítja azt. Ez nemcsak a két élőlényt védi a a káros UV-sugárzástól, hanem észleltük, hogy a korallon táplálkozó halak szintén élvezik eme „naptej” védelmét, így egyértelműen a táplálékláncon keresztül is terjed.”
Mindez végül is azt jelentheti, hogy az emberek talán szintén „beépített” napfényvédőt nyerhetnek bőrük és szemük számára, ha az összetevőket tartalmazó pirulákat szednek. Ám jelenleg Long csapata a naptej kifejlesztésére összpontosít.
„Amint előállítottuk az összetevőket, beletehetjük testápolóba, és a kozmetikai hasplasztikából visszamaradt bőrön tesztelhetjük. Míg nem teszteljük, nem tudjuk, milyen védelmet nyújthat a nap elől. A jobb naptejekre viszont szükség van.”
A vizsgálat másik hosszú távú célja annak vizsgálata, a folyamatokat fel lehet-e használni a harmadik világban fenntartható gazdálkodás kifejlesztésére. A korallban talált természetes napfényvédő összetevőket UV-toleráns haszonnövények termesztésére lehet használni, melyek képesek a trópusi ultraibolya fénynek ellenállni.
|