Cikkek : Vszcsengt rz egy brit kzgazdsz |
Vszcsengt rz egy brit kzgazdsz
2011.08.22. 19:58
Howard Davies szerint slyos kvetkezmnyei lesznek annak, ha az eurpai vezet politikusok nem cselekszenek gyorsan a pnzpiacok megnyugtatsra. Szkteni kell az eurovezetet, vagy fisklis unit kell ltrehozni - vli a London School of Economics volt igazgatja.
„prilis a legkegyetlenebb hnap” – rta tokfldje cm versben T.S. Eliot. Ha viszont nem r, hanem olyan befektet lenne, aki az eurpai pnzpiacokat figyelte az utbbi vekben, akkor inkbb augusztust vlasztotta volna.”
Ezzel a lrai hasonlattal hvja fl a figyelmet Howard Davies arra, hogy az elmlt vekben rendszerint gazdasgi bajok kzepette bcsztunk a nyrtl. A brit kzgazdsz a Project-Syndicate honlapon a francia pldt emlti: 2007-ben a BNP Paribas, most pedig rivlisa, a Socit Gnrale szenved risi vesztesgeket a tzsdn, mikzben pletykk keringenek arrl, hogy Franciaorszg adsbesorolst is leminsts fenyegeti.
Pedig nem Franciaorszg ll az eurozna vlsgnak kzppontjban, erre a pozcira tl nagy a versengs – rja a kzgazdsz, utalva arra, hogy Grgorszg utn rorszg, majd Portuglia, ksbb pedig Spanyolorszg s Olaszorszg is "az lmeznybe jutott".
A vlsg elrehaladtval az eurpai bankok mrlege is a fkuszba kerlt. Howard Davies szerint az eurovezet kormnyai nem voltak hajlandk vagy kpesek meggyzni a piacokat arrl, hogy urai a helyzetnek. Ezrt elkerlhetetlennek ltszik, hogy az euroznt szktsk, kihagyva belle nhny tagot a versenykptelen perifrirl, vagy egyfajta fisklis uni ltrehozsval garantljk a tagorszgok adssgszintjt. Semmi ms nem kpes meggyzni a befektetket, hogy bizalommal forduljanak az eurovezet gyenglked orszgai fel.
A Prizsban tant kzgazdsz szerint politikai problma az, hogy a msodik megoldst nem lehet „eladni” a nmet szavazknak, mg kevsb az olyan nacionalista prtoknak, mint a francia Nemzeti Front vagy az Igazi Finnek. Esetleg akkor lehet meggyzni a nmeteket, ha az eurvezet sztesse lenne az alternatva, ami a nmet mrkt vagy esetleg az szaki eurt abba a knyelmetlen helyzetbe hozn, mint amelyben ma a svjci frank van – vagyis tl ers lenne. De a dolgok rosszabbra is fordulhatnak, mire a politikusok reaglnak.
Az eurozna sok bankja sokkal kevsb tudta javtani
tkemegfelelsi mutatjt s likviditst a vlsg kitrse ta, mint az amerikai s brit bankok. Ez kiderl a Nemzetkzi Valutaalap prilisi jelentsbl is.
|