LondonLove ~ all about my favourite city ~ LONDON
London Szve

dvzlk mindenkit itt, a London Love nevezet oldalon. A lap a G-portl Histria versenyre kszlt, emellett a kedvenc vrosommal foglalkozik. A verseny vgig, sajnlom, de nem lehet majd a tartalmat meglesni, nehogy lops vagy msols gyanja merljn fel.  rezztek jl magatokat London mnisok, rjatok a chatbe s nzeldjetek! dv, katie.

~ Kezdlap - a legfrissebb hrek
~ London - az oldal tmjrl
~ Cikkek - rdekessgek Londonbl
~ Forrsok - ksznet nekik

 
Beszlget
 
Interaktv

Jrtl mr Londonban? Esetleg Te is rajongsz rte, vagy kiszeretnl jutni? Itt, az interaktvban, mindent megoszthatsz a nagy tmeggel, nem kell visszafognod magad. Meslj, kritizlj s rd le a vlemnyed, ha van. me, pr darab krds.
~ Szereted Anglit/Londont?
~ Milyen nyelven tanulsz?
~ Van nyelvvizsgd?
~ Jrtl mr Angliban? Hol?

 
Ajnlk

Lengyel Luca huszonkt ves sikeres fotmodell; igazi tndmese az lete. lma, hogy kijusson Londonba, s lett ott lje tovbb. Azonban egy vgzetes jszakn, motorbalesetben, 6 vre kmba esett. bredsekor mg a mlt csillogsa lebeg a szeme eltt. Hova tnt minden, a fi akit szerelmnek hitt, s aki a balesetet okozta, vagy mgsem baleset? Egy lny harca az lettel s az lmairt. {rdekel a knyv?}

Sajt ajnlsomban, bemutatnm nektek a 888 krds s vlasz angol nyelv-bl nevezet knyvet, mely a szbeli nyelvvizsgra val felkszlst segti. Nekem megvan a knyv s biztosan lltom: hasznos! {rdekel a knyv?}

 
London Love

A LondonLove nem ll kapcsolatban Anglival, vagy egyb klfldi lappal. Az itt tallhat cikkeket, rsok n gyjtttem ssze, a forrsokat a kijellt menben tallhatod meg! A kpeket n szerkesztettem, ellopni vagy msolni TILOS! Egyb adatok:
~ Szerkeszt: katie
~ Nyits: 2011. 08. 04
~ Tma: London, Anglia
~ Design: katie
~ Host: G-portl

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

London
London : William Shakespeare

William Shakespeare

  2011.08.14. 15:30


William Shakespeare 1564. prilis 23. (?) (keresztelsi dtum: 1564. prilis 26.) – 1616. prilis 23. (Julinus-naptr) / 1616. mjus 3. (Gergely-naptr); angol drmar, klt, sznsz.

Az angol nyelv drmars egyik legnagyobb alakja. Shakespeare vilgirodalmi rksge s hatsa a vilg minden tjn fellelhet. Angliban mint a nemzet dalnokt tisztelik („Bard of Avon”, vagy egyszeren „The Bard” vagy „az avoni hatty”). Mveit az l nyelvek majd mindegyikre lefordtottk, s sznmveit folyamatosan jtsszk a vilg sznpadain. Shakespeare azon kevs drmark kz tartozik, akik mind a komdia, mind a tragdia mfajban szmos maradand mvet alkottak.

William Shakespeare letre vonatkozan a hiteles trtneti forrsok elgg szrvnyosak. Szletsnek pontos dtuma ismeretlen. Mivel az jszltteket pr nappal szletsk utn kereszteltk (Shakespeare esetben 1564. prilis 26-n), felteszik, hogy 1564. prilis 23-n szletett, a Julinus-fle naptrt vve figyelembe. 1616. prilis 23.-n bekvetkezett hallnak dtuma megegyezik Anglia vdszentje, Szent Gyrgy nnepnek dtumval; ennek eredmnyekppen a megegyez dtumok ersen megnveltk Shakespeare mtoszt. Az r letideje alatt Angliban a Julinus naptrt hasznltk. A Gergely-naptr – melyet a katolikus orszgok 1582-ben vettek t – Shakespeare hallt mjus 3.-ra teszi.

Shakespeare a Stratford-upon-Avon nev vroskban (Stratford-upon-Avon, Warwickshire, Anglia) ltott napvilgot, egy jmd keresked, John Shakespeare s egy kisbirtokos lenya, Mary Arden gyermekeknt. A csaldban volt a harmadik, s egyttal a legidsebb, letben maradt fi. Minden bizonnyal a helyi iskola tanulja volt, ahol a korabeli tananyag szerint erteljesen szerepelt a latin nyelv s irodalom oktatsa. Mivel az iskola dokumentumai nem maradtak fenn, gy sem Shakespeare iskolztatsnak idejrl, sem annak eredmnyeirl nincsenek hiteles adataink.

1582. november 28-n, 18 ves korban felesgl vette a nla nyolc vvel idsebb Anne Hathaway-t, aki ekkor mr hrom hnapos terhes volt. A Shakespeare hzassgt kvet esztendkrl hasonlkppen kevs dokumentummal rendelkeznk. 1583. mjus 26-n Stratfordban megkereszteltk elsszltt lnyt, Susannt, 1585 februrjban pedig az ikreket: fit, Hamnet-et s Judithot. Hamnet 11 ves korban, egy ismeretlen betegsg kvetkeztben meghalt; 1596. augusztus 11.-n temettk el. Egyes forrsok felttelezik, hogy fia halla befolysolta Shakespeare-t a Hamlet (1601) megalkotsban.

Az ikrek szletse utni idszak ltszlag esemnytelenl zajlott Shakespeare letben. Neve 1592-ben bukkan fel elszr a londoni sznhzi krkben. A kihagys miatt az irodalomszakrtk az 1585 s 1592 kztti idszakot „elveszett vek”-nek nevezik, s letrajzri ennek az idszaknak tulajdontjk ktes szerzi eredet munkit is. Ezekben az vekben klnbz legendk keringtek rla. Nicholas Rowe, els letrajzrja szerint Shakespeare Stratford-upon Avon-bl Londonba meneklt, hogy elkerlje az ellene indtott bnvdi eljrst, melyben zek orvvadszatval vdoltk. Egy msik trtnet szerint Shakespeare Londonban a sznhzpatrnusok lovai elltsval kezdte sznhzi karrierjt, s beszltk, hogy vidki tant is volt egy darabig – mind megannyi hallomsbl szrmaz mendemonda.

1585 s 1592 kztt Shakespeare Londonban megkezdte karrierjt mint sznsz, r, majd rsztulajdonosa lett a „Lordkancellr Trsulata” (The Lord Chamberlain's Men) nev szntrsulatnak, melyet 1603-tl „Kirlyi Trsulat”-nak (The King's Men) neveztek el, az I. Erzsbet hallt kveten trnra lp I. Jakab adomnynak ksznheten.

Mivel Shakespeare magnletrl igen kevs adat maradt fenn, sok vonatkozsban a kutatk csak spekulcira tudnak tmaszkodni, klnsen ami Shakespeare szexualitst, ltalban a vallsrl val nzeteit, s mveinek szerzi hitelessgt illeti.

Irodalmi szakrtk gyakran emlegetnek ngy peridust Shakespeare ri plyjban. 1590-ig fleg rmai s olasz mintra rta komdiit s trtnelmi darabjait, az akkoriban npszer s tradicionlis krnikzsnak megfelelen. A msodik peridus Rme s Jlia (Romeo and Juliet) tragdijval kezddtt 1595-ben, s 1599-ben a Julius Caesar-ral fejezdtt be. Ezekben az vekben rta meg legnagyobb komdiit. Az n. tragikus peridusban (1600-1608), Shakespeare fkppen tragdikat rt, 1608 s 1613 kztt tragikomdikat (abban az idben Angliban ezt a mfajt „romance”-nak neveztk).

Shakespeare els, szmon tartott munki: III. Richrd, s a hromrszes VI. Henrik, mindkett a korai 1590-es vekbl, a trtnelmi drmk korszakbl. Shakespeare szndarabjainak megrsi idejt nehz megllaptani; szvegtanulmnyok arra mutatnak, hogy a Titus Andronicus, a Tvedsek vgtka (The Comedy of Errors), A makrancos hlgy (The Taming of the Shrew) s A kt veronai nemes (The Two Gentlemen of Verona) szintn Shakespeare korai munki kz tartozik. Szndarabjai megrsban befolysoltk ms, Erzsbet-korabeli drmark, klnsen Thomas Kyd, Christopher Marlowe, s a rmai Seneca darabjai, azonkvl a kzpkori drmars tradcii. A Tvedsek vgjtka klasszikus modell utn kszlt. A makrancos hlgy forrsa ismeretlen, br lehetsges, hogy tmja egy npmesbl szrmazik. A kt veronai nemes cm darab, melyben kt bart ltszlag egyetrt a nk megerszakolsval, s A makrancos hlgy (ahol a hsn szokatlanul s tlzottan szabadszellem) nha gondot okoz a modern kritikusok s rendezk szmra.

Shakespeare korai klasszikus s olasz komdii – melyek a ketts cselekmnyre s idztett komikus hatsra alapultak – kedvez vltozsokon mentek t az 1590-es vekben. A Szentivnji lom (A Midsummer's Night Dream) szellemes keverke a romantiknak, a tndrmesnek, s a kznsges halandk mindennapi letben elfordul komikus megnyilvnulsoknak. A velencei kalmr Shylock-ja egy bosszll zsid pnzklcsnz portrja; br a komdia korabeli nzeteket tkrz, ma mr gyakran srt hatst vlt ki a modern hallgatsgban. Shakespeare komdiasorozatt a Sok hh semmirt (Much Ado about Nothing), az Ahogy tetszik (As You Like It), s a Vzkereszt, vagy amit akartok (Twelfth Night or What You Will) egsztik ki.

Legtbb kritikus szerint Shakespeare mvszetnek cscspontjt tragdiival rte el. Hamlet-et – els tragdija hst – tbbszr emlegetik vilgszerte, mint brmely ms Shakespeare-alakot, klnsen hres monolgja miatt: „Lenni, vagy nem lenni: az itt a krds.” („To be, or not to be: that is the question.”) Mg a befel fordul Hamlet fatlis hibja a habozs, a darabot kvet tragdik hsei, mint Othello s Lear kirly, elkapkodott, rossz tlkpessgknek lesznek ldozatai. Shakespeare tragdiinak cselekmnyei gyakran forognak ilyen s ehhez hasonl vgzetes hibk krl, melyek aztn felbortjk a rendet, tnkreteszik a hst, rendszerint azokkal egytt, akiket szeret. Az Othello-ban a cselszv Jago addig tzeli Othello fltkenysgt, mg az megli rtatlan s szeret felesgt. Lear kirly elkvet egy tragikus tvedst azzal, hogy feladja hatalmt, s ezzel elindtja a lavint, ami lnya meggyilkolshoz, s Gloucester grfja knzshoz s megvaktshoz vezet. Frank Kermode kritikus szerint, „A darab sem a j szereplk, sem a hallgatsg szmra nem nyjt enyhlst, ami a kegyetlensgeket illeti.” („The play offers neither its good characters nor its audience any relief from its cruelty”). A Macbeth (Macbeth) cm drmban, Shakespeare legrvidebb s legtmrebb darabjban, Macbethet s felesgt, Lady Macbethet fktelen ambcija a kirlyi trn birtoklsrt kirlyuk meggyilkolshoz vezeti, majd bntudatuk mindkettjket tnkreteszi. Ehhez a darabhoz Shakespeare termszetfeletti erket is fz a hrom baljslat boszorkny szemlyben. Utols nagy tragdii, Antonius s Kleoptra (Anthony and Cleopatra) s a Coriolanus, Shakespeare legjobb kltszett tartalmazzk; az amerikai szrmazs angol klt s kritikus, T. S. Eliot szerint ez a kett Shakespeare legsikeresebb tragdija.

Utols ri peridusban Shakespeare visszatrt a tragikomdihoz s befejezett hrom sznmvet: a Cymbeline-t, a Tli regt (The Winter's Tale) s A vihar-t (The Tempest). A Pericles (Pericles, Prince of Tyre) kzremkdssel kszlt. Br ezeknek a daraboknak a tnusa komolyabb, mint a korbbi komdik, a tragdiknl knnyedebbek, s a tragikus hibk megbocstsval vgzdnek. Nhny kommenttor ezt a vltozst Shakespeare letfilozfijnak elmlyedsben ltja, br az is meglehet, hogy pusztn az akkori sznhzi divat diktlta gy. Shakespeare mg megrt tovbbi kt szndarabot: a „VIII. Henrik”-et s „A kt nemes rokon”-t (The Two Noble Kinsmen), valsznleg John Fletcher kzremkdsvel.

1623-ban John Heminges s Henry Condell (Shakespeare kt bartja a „King's Men” sznhz idejbl) kiadta Shakespeare szndarabgyjtemnyt – az gynevezett "Els folio"-t – vgre normlis nyomtatsban. A "Foliok"-kal szemben az olcs kiads "quarto"-k elg sok szveghibt tartalmaztak a sznszek ltali vltoztatsok s a gyakori msolsok kvetkeztben.

Shakespeare drmit ltalban a kvetkez mdon csoportostjk: tragdik, komdik, kirlydrmk, sznmvek. (Ettl eltr besorolsok is lteznek, gy pldul az angol nyelv szakirodalom megklnbzteti a „problmadrmkat" (mint pldul a Hamletet), s a ksei komdikat, vagyis a Shakespeare idejben „romance"-nak nevezett tragikomdit.

Shakespeare els munkit a kor konvencionlis stlusban rta. Nyelvezete nem mindig felelt meg a szereplk termszetnek; a sznszek inkbb kijelentettk, semmint eljtszottk mondanivaljukat. A kritikusok szerint pldul a nagyllegzet beszdek a Titus Andronicus-ban inkbb visszatartjk, mint elmozdtjk a cselekmnyt, s A kt veronai nemes szvegt mesterkltnek nevezik.

Nemsokra azonban Shakespeare a tradicionlis stlust sajt szabadabb kifejezsmdjval oldotta fel. Karrierje folyamn mindvgig keverte ezt a kt stlust, ami klnsen rzkelhet a III. Richrd s a Rme s Jlia cm darabjaiban.

Az 1590-es vekben, a Rme s Jlia, II. Richrd, s a Szentivnji lom megrsa idejn Shakespeare mr egy sokkal termszetesebb klti nyelven rt. Szkpeit s hasonlatait a drma szksgleteinek megfelelen kezdte hasznlni, s gyelt arra, hogy verselse megrizze folykony jellegt, klnsen az ers rzelmeket kifejez monolgokban, mint amilyen pldul Hamlet. Plyja utols szakaszban Shakespeare tbbfle technikt dolgozott ki. Ilyenek voltak vratlan sznetei egy monolg esetben, vltakoz hosszsg mondatszerkesztsei, bizonyos szavak hirtelen kihagysa, vagy egy szintn vratlan tmacsere egy prbeszdben. Br sokszor a hallgatknak kellett gondolatban kiegsztenik a szereplk mondanivaljt, ezzel a technikval Shakespeare elrte, hogy alakjai spontn, leth mdon beszljenek. Klti zsenialitsa prosult a sznhz gyakorlati szksgleteivel: a trtneteket gy formlta meg, hogy azokat a hallgatsg minden oldalukrl lssa s meg is rtse. Hozzrtse ersdsvel hsei is gazdagabbak lettek, cselekedeteik indtokai mlyebb dimenzikat rtek el.

 


 


Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!