Virginia Woolf
2011.08.14. 15:26
Virginia Woolf (London, 1882. janur 25. – Sussex, Rodmell, 1941. mrcius 28.) angol regnyr, esszista, novellista, kritikus, knyvkiad, feminista, s a 20. szzadi modern irodalom egyik vezet alakjaknt tartjk szmon.
Adelina Virginia Stephenknt ltta meg a napvilgot egy londoni felskzposztlybeli csaldban.
Anyja, Julia Prinsep Stephen, a hres szpsg, Indiban szletett; anyjval ksbb kltztek Angliba, ahol preraffaelita festknek (pl.: Edward Burne-Jones) llt modellt. Apja, Sir Leslie Stephen, hres irodalmr-filozfus, hegymsz, s a Viktria-kor egyik legismertebb kritikusa volt.
Korbban mindketten hzasok voltak, majd megzvegyltek. Julinak az els frjtl, Herbert Duckworth-tl, hrom gyereke szletett: George, Stella s Gerard. Leslie, Minny Thackeray-jel val hzassgbl pedig egy lnyt hozott magval: Laura Makepeace Stephen-t, akinl fejldsi rendellenessget llaptottak meg, s egszen 1891-ig a csalddal lt, majd intzetbe kerlt. Leslienek s Julinak ngy kzs gyereke szletett: Vanessa (1879), Thoby (1880), Virginia (1882) s Adrian (1883).
Irodalmi lgkrben tlttte gyermekkort: iskolba nem jrt, neveli s szlei tantottk, kivteles mveltsgt pedig apja knyvtrban szerezte meg. Nagyon korn eldnttte, hogy r akar lenni.
1882-tl 1894-ig a csald, a nyriszneteket egy Cornwall-ban tallhat tengerparti kisvrosban, St. Ives-ben tlttte. 1895-ben, az anyja halla utn a St. Ives-i hzat eladtk, de Virginia sokszor visszatrt mg ide. Ez a helyszn tbbszr is megjelenik mveiben, pldul A vilgttorony s a Jacob szobja c. regnyben. London s/vagy St. Ives kpezik legtbb mvnek alaphelysznt.
1895-ben, 13 ves korban vesztette el vratlanul az desanyjt; ekkor volt az els idegsszeomlsa. Ksbbi vallomsban beismeri, hogy 44 ves korig nem hagyta nyugodni anyja emlke. A fltestvre, Stella vette t a hztartsi feladatokat, de hamarosan, 1897-ben frjhez ment, s a nsztjukrl visszatrve is meghalt.
Apja, aki sokak szerint elnyomta Virginit, 1904-ben hunyt el, ami sszetrte a klnsen rzkeny rnt, holott nem volt j vlemnnyel rla: "minden mvszi rzk nlklinek" titullta vekkel ksbb.
1912-ben ment felesgl Leonard Woolf-hoz.
Az idegsszeroppansai s a visszatr depresszis peridusainak gykere, a pszichoanalitikusok s letrajzkutatk felttelezse szerint annak az eredmnye, hogy Virginit s Vanesst a fltestvreik, George s Gerald Duckworth szexulisan molesztltk.
A mentlis betegsge, a hangulat-ingadozsai egsz letre kihatssal voltak, de az irodalmi termkenysge kisebb sznetekkel br, de tretlen volt egszen a hallig.
1940-ben bombatallat rte londoni laksukat s rodmelli kertjket egyarnt. Gyenge idegrendszert a trtntek annyira megviseltk, hogy ngyilkos lett: 1941. mrcius 28-n kvekkel megrakva zsebeit a sussexi birtokuk kzelben lv Ouse folyba lte magt. A holttestt prilis 18-ig nem talltk. Frje, Virginia hamvait, a rodmelli kerjkben egy fa al temette el. Frjnek hagyott utols levelben ezt rja:
"gy rzem, jra kezd elhatalmasodni rajtam az rlet. s rzem, hogy nem tudnnk tvszelni mg egy olyan rmes idszakot. Nem hevernm ki tbb. jra hangokat hallok, s kptelen vagyok koncentrlni. gy azt teszem, ami a legjobb megoldsnak tnik. Te a lehet legnagyobb boldogsgot adtad nekem. Tbbet jelentettl szmomra, mint brki ms. Nem hiszem, hogy kt ember boldogabb lehetett volna, 'mg el nem rt ez a rmes kr. Nem tudok tovbb harcolni. Tudom, hogy tnkreteszem az leted, s hogy nlklem jra kpes lennl dolgozni. s tudom, hogy fogsz is. Ltod, mg ezt sem tudom rendesen megrni. Olvasni sem tudok mr. Szeretnm, ha tudnd, hogy minden boldogsgomat neked ksznhetem. Olyan trelmes voltl velem s hihetetlenl j. Ezt ki akartam mondani - mindenki tudja. Ha lett volna brki, aki megmenthetetett volna, az te lennl. Szmomra minden elveszett, kivve a te jsgodat. Nem akarom tovbb rombolni az letedet. Nem hiszem, hogy kt ember boldogabb lehetett volna annl, mint mi voltunk. V."
1917-ben frjvel kzsen, egy kis kzihajts nyomdagppel, nerbl egy knyvkiad vllalkozst alaptottak Hogarth Press nven. Olyan hres rk mveit jelentettk meg, mint Gorkij, Rilke, Freud, T. S. Eliot, Robert Graves s Katherine Mansfield. k jelentettk meg – Angliban elsknt – Madch Imre: Az ember tragdija cm mvt angol nyelven. A kiad ma is mkdik.
|