Geoffrey Chaucer
2011.08.14. 15:19
Geoffrey Chaucer (London, 1343 (?) – London, 1400. oktber 25.) az els angol nyelven alkot klt, filozfus, brokrata, diplomata.
desapja jmd borkeresked volt. Polgri szrmazsbl eredenden megengedhette magnak a magas fok oktatst. Miutn felcseperedett, behzasodott egy nemesi csaldba. Tbb zben jrt klfldn. Tetemes idt tlttt Itliban. Itt ismerkedett meg az elhunyt Dante s az l Petrarca s Boccaccio rsival. Folykonyan beszlt latinul, de jl megtanult olaszul is, gy felismerte, hogy nemcsak az egyhz s a jog latin nyelvn, de ms nyelveken is alkothatk nvs irodalmi mvek. Amikor rni kezdett, elssorban a kznpnek sznta mveit, gy angolul rt a latint nem ismer publikum szmra. Ekzben boldog hzassgban lt nemes felesgvel, egszen 56 ves korig. A legnagyobb nyomorbl is sikerlt kijutnia.
Kornak neves szemlyisge volt, akinek megtlse nagyon megosztotta a kzvlemnyt. Tbb munkjban — gy a Canterburyi meskben is — negatv kpet festett mind a koronrl, mind az egyhzrl, ezrt Thomas Arundel canterbury rsek mr 1397-ben eretneksggel vdolta, s krvnyezte a korontl, hogy hivatalosan is perbe foghassa, aminek eredmnyeknt valsznleg mglyra tltk volna.
II. Richrd tbbszr is klnfle llami hivatalokba:
- vmgyi ftisztviselv,
- a kzptkezsek felgyeljv stb.
nevezte ki, majd tancsadinak egyikv vlasztotta. Meghalnia is alighanem emiatt kellett; nagyjbl II. Richrd buksval s IV. Henrik hatalomra kerlsvel egy idben tnt el. Tisztzatlan krlmnyek kztt hunyt el; valsznleg meggyilkoltk.
Srja a Westminster-aptsgban, a Poets cornerben (A „kltk sarkban”) tallhat, ezzel a felirattal: „Az angol irodalom atyja”.
rsaibl kitnik rendkvli mveltsge, szatirikus humora s lnyegre tr, mesteri jellembrzol ereje.
Alig volt hszves, amikor francirl angolra fordtotta A rzsa regnyt. Huszont vesen rt elgija, A hercegn knyve teljes egszben rnk maradt. Korai korszakbl mg kt tredket ismernk: A hrnv hzt s A madarak trvnyszkt — br nem bizonyos, inkbb csak felttelezs, hogy ezeket a szatirikus histrikat Chaucer rta.
Meghonostotta a kltszetben a Chaucer-stanznak is nevezett, ababbcc rmkplet, ts hangslyos, htsoros jambusokban rt versformt.
A legkerekebb s legrdekesebb, teljes terjedelmben rnk maradt mve a Troilus s Cryselde, ami Shakespeare Troilus s Cressida cm mvnek is a forrsa lett. Bmulatos jellembrzolsa miatt sokan ezt tartjk mvszete cscsnak.
A Canterburyi mesk Chaucer legismertebb mve, amit remekmnek tartanak. Szmtalan fordtsa s rtelmezse jelent meg. (E m alapjn forgatta Pier Paolo Pasolini 1972-ben azonos cm nagy nemzetkzi sikert aratott filmjt.) Ez a mve tbb helytt is hasonlt Boccaccio Dekameronjra, pedig Chaucer sohasem olvasta az itliai mester mvt.
A m alaptrtnete: 30 zarndok tart Canterburybe. Elhatrozzk, hogy jvet is, menet is mindegyikk elmesl kt-kt mest, anekdott vagy szomor trtnetet. Ezekbl a trtnetekbl Chaucer csak 24-t fejezett be, mert 1400-ban meghalt. Az elbeszlsek nyelvezete sokfle: van kzttk tragikus s komikus, van szerelmes s kalandos, van magasztos, vlasztkos nyelv s van nhny kifejezetten trgr, vagyis az egsz sorozat nem is egy m, hanem egy sok mfaj versfzr.
|