Az angol nyelv az indoeurpai nyelvcsald egy nyelve, ezen bell a germn nyelvek kz tartozik, m fejldse sorn (a francia nyelven keresztl) jelents jlatin hatsok is rtk.
Az angol nyelv Nagy-Britanniban alakult ki. A sziget slakosait, a keltkat az 5–7. szzad sorn betelepl germn trzsek (angolok, szszok, jtk) kiszortottk a sziget kzps rszrl, a mai Anglia terletrl, amely rluk kapta a nevt. A keltk a sziget peremi rszeire (Skcia, Wales), illetve az r-szigetre szorultak vissza, ksbb azonban ezek a terletek is angol uralom al kerltek, emiatt a kelta nyelvek mra csaknem kihaltak a szigeteken.
Az angol nyelv kialakulsa hrom szakaszra oszthat. Eszerint megklnbztethet angol (kb. 450–1100), kzpangol (kb. 1100–1500) s modern angol (kb. 1500-napjainkig) nyelv. Utbbin bell beszlnek mg korai modern angol nyelvrl (kb. 1500–1650).
Az angol (angolszsz) nyelv
A kzpkor hajnaln a szigetre betelepl germn trzsek lnyegben mind ugyanazt az (angolszsznak nevezett) nyelvet beszltk. E nyelvben az els jelents vltozst a vikingek 7–10. szzadi bertrse s megtelepedse vltotta ki, aminek rvn a mai Anglia jelents rsze dn uralom al kerlt. Az akkori dn nyelv az akkori angoltl szinte csak a szavak vgzdseiben trt el. Ezrt kezdtk az angolok elhagyni a szavak vgn lev ragokat, mivel gy a dnok is megrtettk, amit mondtak. Eredetileg ugyanis az angol a legtbb ms nyelvhez hasonlan ragoz nyelv volt.
A kzpangol nyelv
1066-ban Anglia – Hdt Vilmos invzija rvn – normann uralom al kerlt. A normannok Skandinvibl szrmaztak, de a mai Franciaorszg szaki rszn, Normandiban hoztk ltre llamukat. Itteni letelepedsk utn tvettk a francia nyelvet, amit Angliban is megtartottak, gy a nemessg nyelve krlbell 300 ven keresztl a francia volt, ami mly nyomokat hagyott az angol nyelven. A kzemberek azonban tovbbra is angolul beszltek. Ez az oka pldul annak, hogy a hsokat nyersen mshogy hvjk az angolban, mint stve: az llatokat az angolul beszl angolok neveltk, s termszetesen sajt nyelvkn neveztk meg azokat. A normann urak asztalra azonban mr stve kerltek, akkor mr francia nvvel.
Az 1348-as nagy pestisjrvny a lakossg harmadt elpuszttotta, fleg a vrosokban, ahol a (vezet rteghez tartoz) francik ltek. gy hamarosan nem maradt elg francia, hogy az llami hivatalokat betltse, ezrt knytelenek voltak angolul beszl embereket felvenni. Az 1500-as vek kzepre a francia nyelvet mr egyltaln nem hasznltk Angliban. Hatsa azonban tartsan s nagy mrtkben talaktotta az eredeti angol nyelvet, amelybe rengeteg latin eredet sz plt be. gy alakult ki az helyzet, hogy a mai angolban kevesebb az angol, mint a latin eredet sz.[1][2]
A korai modern angol nyelv
A korai modern angol nyelv mr nagy mrtkben hasonltott a ma hasznlt angol nyelvre s a korbbi vltozatokkal ellenttben a mai angol beszli szmra is knnyen rthet. Kezdett a nagy magnhangzcsszshoz ktik, mely a XV. szzadra tehet s melynek ksznheten nagy mrtkben megvltozott a nyelv kiejtse. A korai modern angol idszakhoz kthet tbbek kztt Shakespeare munkssga s az els angol Biblia-fordts, a King James Bible. Ebben az idben zajlott a helyesrs egysgestse is, ennek ellenre a kzpangol kiejts hatsa igen rezhet.
A modern angol nyelv
A modern angol az 1600-as vek kzepe ta hasznlt angol nyelv, amely termszetesen azta is folyamatosan vltozik. Pldul a korai modernben mg volt kln magz forma az angolban, ma mr ezt nem hasznljk. szrevtel: Az angol nyelvben ltezik a "thou" [egyes szm msodik szemly] szemlynvms. Ez ma mr rgies vagy irodalmi. Szerept tvette a tbbes szm msodik szemly "you" nvms. Teht nem a magzs sznt meg a nyelvben, hanem a tegezs. [lsd "The Concise Oxford Dictionary]
Az angol mint kreol?
Egy vitatott elmlet szerint az angol kreol nyelv, illetve legalbbis eldje, a kzpangol annak tekinthet. Az elmlete