Kritika
2011.08.06. 12:35
Az olimpiák történetében ez az első olyan zászló, mely több színt használ. A megszokott színek közé tartozik a zöld, a magenta a narancssárga és a kék, azonban az átadási ünnepség támogatása miatt belerakták a brit zászló színeit is. A szponzorok színei is bent vannak a logóban. A legszembetűnőbb a Lloyds TSB-é és az Adidas-é.
A London 2012 szervezőbizottságának állítása szerint az új logó a fiatalabb korosztályt hivatott megragadni. Sebastian Coe kijelentette, hogy a logóval a fiatalok is aktívabban bekapcsolódhatnak, s amely az egyik legnagyobb kihívást jelenti majd a bizottság számára a következő öt évben. Egy megfigyelő, egy reklámügynökség ügyvezető igazgatója szerint a szimbólum mintegy a megszólalásig hasonlít az 1974. és 1982. között sugárzott Tiswas nevű gyermekek számára készült televíziós műsor logójára, hozzátéve azt, hogy a fiatalok számára való tetszelgés igen nehéz feladat, s hogy megfelelő számú sikeres próbálkozással ennek ellenére elérhető a kívánt hatás.
A publikum kezdeti reakciója a logóval kapcsolatban a BBC weboldalának felmérése alapján igen negatív visszajelzéseket kapott: az első 16000 szavazat több mint 83%-a a legalacsonyabb értékelést adta a logóra. A legtöbb kritika azon alapul, hogy a szimbólum grafikája már „kiment a divatból", illetve, hogy a logó nem igazán jelképezi a várost. Számos újság és magazin megrendezte a saját kis logóversenyét, rengeteg alternatív variációt kicsikarva olvasóikból. A The Sun magazin egy makákó majomról mintázott logótervet hozott nyilvánosságra.
Egy internetes petíciót is közreadtak annak érdekében, hogy a logót tervezzék át. A követelménylevelet az első két napban rögtön 48615 ember aláírása hitelesítette, azonban végül a petíciót mégsem nyújtották be, ugyanis kiderült, hogy nagyon kicsi rá az esély, hogy a petíció eredményeként megváltoztatnák a játékok szimbólumát.
Több forrás is érdekes megnevezéssel illette a londoni olimpia logóját: egyesek a "törött ablak", mások a "hip-hop graffiti" névvel illették, s voltak, akik egy "eltorzított horogkereszt"-hez hasonlították. Egy brit weboldalon nyilvános paródiát indított el, mely a világhálón körlevélként keringett. A paródia arról szolt, hogy a Waffen-SS beperelte a londoni olimpiai játékok szervezőit logójuk ellopásáért. Másokat a svasztikára emlékezteti.
Egy animált filmrészlet megjelenéséről számoltak be egyes források, amely épp egyidőben jelent meg a 2012-es londoni olimpia hivatalos logójával. A felvétel néhány fényérzékeny epilepsziában szenvedő beteg esetében rohamot idézett elő. Az Epilepsy Action segélyszervezet számos telefonhívást kapott, melyek epilepsziás rohamok elszenvedéséről számoltak be azáltal, hogy megnézték a promóciós filmfelvételt a televízióban. Válaszul a kisfilm lekerült a London 2012 promóciós oldaláról. Ken Livingstone, a londoni főpolgármester azt mondta, hogy a filmet elkészítő vállalat egyetlen penny-t sem érdemel ezért az - ahogyan ő fogalmazott - "katasztrofikus hibáért".
Néhány, az illem mellett kiálló szervezet azért kifogásolja a jelképet, mivel szerintük a kép nagyon hasonlít egy olyan jelenetre, melynek során egy személy orálisan kielégít egy férfit. Ezt akkor lehet látni, ha a bal kép a férfi és a jobb kép a fogadó partner. Ez leginkább a második kettes és az egyes (mely egy kezet ábrázolhat) és a nulla (mely egy fejet ábrázolhat) miatt alakult ki. A második kettes alakja arra enged következtetni, hogy a jobb oldali kép letérdel a bal oldali kép elé. A logó miatt több érdekvédő csoport is bírósági eljárást indított a Wolf Ollions ellen.
|