Pénzügyek
2011.08.06. 12:32
A játékok megrendezésére fordítandó kiadásokat két csoportra osztoják: a helyszínek megépítésére és az infrastruktúrára; illetve az Olimpiai Park területének felfejlesztésére. Míg a játékokat magánkézből érkező támogatásokból finanszírozzák, a versenyek helyszínei, valamint a park költségeit közpénzekből fizetik.
2007. március 15-én Tessa Jowell bejelentette az angol alsóháznak, hogy az olimpiai helyszínek és az infrastruktúra fejlesztésére 5,3 milliárd £ szükségeltetik, emellett kiderült az is, hogy a Lower Lea Valley újjáépítése 1,7 milliárd £-ot emészt majd fel.
Mindezek tetejében a hölgy azt is közölte, hogy az esetlegesen felmerülő mellékköltségekre még ezen kívül 2,7 milliárd £-ot lenne ajánlatos fordítani, a biztonsági és rendőri intézkedések előreláthatólag 600 millió £, a brit ÁFA (VAT) újabb 800 millió £, míg a paralimpiai játékok közel 400 millió £ összeget tesznek majd ki. Ezek alapján, beleértve a játékok költségvetését és a brit főváros keleti részének felfejlesztését, a játékok megrendezésének teljes költsége 9,345 milliárd £ körül mozog (ez nagyjából 3270 milliárd forint összegnek felel meg). Ken Livingstone, a házigazda város főpolgármestere biztosította a játékok szervezéséért felelős bizottságot, hogy mindenképpen profitálni fognak a nagy eseményből.
A sportesemények megszervezését (2 milliárd £-ot) a privátszektor finanszírozza szponzori társulások, reklámok, jegyeladások és közvetítési jogok felhasználásával. Ezt a költségvetést a londoni 2012-es olimipia szervezőbizottsága tartja majd kézben. A versenysorozat rendezői szerint a költségvetés a következőkből fog összetevődni:
-
63% a brit kormánytól
-
23% a nemzeti lottóbevételekből
-
13% a londoni főpolgármestertől és a London fejlődéséért felelős ügynökségtől
2007 augusztus 18-án a Belfast Telegraph azt jelentette, hogy az olimpiai játékok rendezésének jogának sokkal visszafogottabb a sikere, mivel egyre inkább tudatosodik a közvéleményben az atlétikai sportok megrendezéséhez szükséges létesítmények hatalmas költsége.A kormány által 2007. augusztus 19-én tett ígéret szerint a többi sportkiadás visszafogásával lesz elegendő pénz az olimpiára.
2007 novemberében Edward Leigh képviselő a megrendezéshez nélkülözhetetlen költségek jelentős alábecslése miatt kritizálta a szervezőket, és azt sugallta, hogy vagy rosszul dolgoztak, vagy nem kompetensek a kérdésben.
A szervezés finanszírozásának forrása ügyében is kétségek merültek fel. A londoni tanács kulturális és sport bizottsága által 2008 februárjában elkészített jelentése bírálja, hogy a szükséges pénzeszközöket a londoni sportolóktól és csapatoktól vonják el. Mások azt sérelmezték, hogy az olimpia finanszírozása az országban másterületeket hoz hátrányos helyzetbe. Wales-ben a Plaid Cymru fogalmazta meg aggályait amiatt, hogy a játékok Wales-től von el pénzt, mivel országos, és nem csupán angliai szintű forrásokat használnak. A Wales on Sunday újság Tony Blair miniszterelnökre hivatkozva azt áállítja, megszegte azt az ígéretét, mely szerint a Nattional Lottery pénzét nem használja az olimpia céljaira.
2009. decemberben a Fejlesztési Bizottság 702 millió fontot ítélt meg a programokat támogató szervezetnek. Ebből kell kipótolni a Falu és a Médiaközpont elkészítéséhez még hiányzó összeget. Erre azért volt szükség, mert a 2008–2010-es gazdasági válság miatt nem tudtak megfelelő feltételekkel a szabad piacról forráshoz jutni. A kormány olimpiai illetékese és az Olimpiai Fejlesztési Tanács további 1,27 milliárd fontot tett félre a még előre nem látható kiadások fedezésére.
|