A plyzat
2011.08.06. 12:24
A 2003. jlius 15-i plyzati hatridig kilenc vros (Havanna, Isztambul, Lipcse, London, Madrid, Moszkva, New York, Prizs s Rio de Janeiro)jelezte a 2012. vi nyri olimpiai jtkok rendezsi jogra val szndkt.
2004. mjus 18-n a Nemzetkzi Olimpiai Bizottsg (NOB) technikai kirtkelst kveten a plyz vrosok szmt tre cskkentette, gy London, Madrid, Moszkva, New York s Prizs maradt versenyben.
2004. november 19-re mind az t jellt vros beadta plyzati anyagt a Nemzetkzi Olimpiai Bizottsgnak. A NOB fellvizsglati kldttei 2005 februr s mrciusa kztt megltogattk az t jellt vrost. A prizsi plyzat sikeressgt kt tnyez is veszlyeztette a NOB fellvizsglati ltogatsn: egyrszt szmos sztrjk s tntets zajlott a ltogats ideje alatt, msrszt egy futtzknt terjed hr jutott el a bizottsghoz, miszerint Guy Drut, aki mellesleg a prizsi plyzat egyik kulcsfontossg embere s a NOB egyik tagja volt, lltlag nhny politikai prt kltsgvetst megvesztegetsre hasznlta fel.
2005. jnius 6-n a Nemzetkzi Olimpiai Bizottsg elkldte visszajelzseit az t plyz vrosnak. Ugyan ezek a kivonatok nem tartalmaztak pontokat vagy osztlyzst, Prizs rtkelse tnt a legpozitvabbnak, melyet szorosan London kvetett. Ezen klnbsg 2004-ben az indul rtkelsekben mg kisebb volt a konkurens Prizzsal szemben.
A plyzati folyamat alatt s a NOB 117. alkalommal megrendezett lsn Prizs szmtott a nyilvnval favoritnak, mely gy a legnagyobb eslyt ltta arra, hogy 2012-ben a nyri olimpiai jtkok hzigazdja lehessen. Eredetileg London Prizs mgtt volt, a lemarads jelents mrtk volt. Ez mg jobban emelkedett miutn Sebastian Coe lett a 2012. vi londoni nyri olimpiai jtkok rendezsi jogrt kzd szervezet elnke 2004. mjus 19-n. 2004 augusztusnak vgn nhny beszmol arrl szlt, hogy London s Prizs sszefog, s egy kzs plyzat tjn valstjk meg a kt vros szndkt. A NOB 117. lsnek hajrjban London s Prizs fej-fej mellett halad kzdelmnek lehettek tani a NOB tagjai. 2005. jlius 1-jn Jacques Rogge a jelen lev sajtnak a kvetkezket mondta: "Nem jsolhatom meg a vlaszts vgkimenetelt mivel nem tudom, hogy fognak szavazni a bizottsg tagjai. De a zsigereimben rzem, hogy mindenkppen nagyon szoros kzdelem grkezik. Taln mondjuk tz, vagy esetleg mg kevesebb szavazati klnbsg lesz majd a kt vros kztt."
Tbb francia publicisztikai rs Jacques Chirac kvetkez nyilatkozatnak tulajdontja a prizsi plyzat bukst: „Nem tmogathatunk olyan npet (a briteket), melynek ilyen rossz konyhja van. Finnorszg utn itt van a legrosszabb tel.”Az olimpiai bizottsgnak kt tagjt akkor Finnorszg deleglta. Szmos ms hrforrs Bertrand Delano rteslsre utalt, mely szerint Tony Blair ks jszaka titokban tallkozott a NOB tbb (elssorban afrikai) tagjval, s ennek sokkal nagyobb befolysa lehetett a vgs szavazsnl. Amikor a brit hradsok beszmoltak a londoni plyzat gyzelmrl, azokat a prizsi kpeket jtszottk be, melyeken hatalmas tmeg vrja a francik gyzelmnek bejelentst. Azonban a londoni nnepsgeket bernykolta a bejelentst nem egszen 24 rval kvet 2005-s londoni robbantssorozat.
A plyzati folyamatban a londoni plyzat j ltestmnyek, korbbi, mr felptett pletek s ideiglenes beruhzsok egy sort grte, belertve az Olimpiai Stadiont (Olympic Stadium) 80 000 frhelyt s az j Wembley Stadiont (Wembley Stadium). Ezen ltestmnyek hrom klnbz znba lettek besorolva a londoni agglomercin bell, gy ltrejtt: az olimpiai zna (Olympic Zone), a folyami zna (River Zone) s a kzponti zna (Central Zone), kiegsztve nhny tovbbi, vgszksg esetn hasznlhat plettel, melyeket a Londont s agglomerciit magba foglal terleten kvl helyeztek el.
Az olimpiai falu az greteknek megfelelen 17320 ggyal rendelkezik majd, az alapvet szolgltatsok mellett knyelmes s tgas teret biztostva a sportolknak.
A plyzatban a londoni tmegkzlekeds javtst is begrte a plyzati bizottsg, mely magba foglalja a londoni metrhlzat nyugat-londoni vonalnak kiterjesztst a Docklands Light vast s az szak-londoni vonal fejlesztst s az j "gerely" szolgltatst.
|