A pályázat
2011.08.06. 12:24
A 2003. július 15-i pályázati határidőig kilenc város (Havanna, Isztambul, Lipcse, London, Madrid, Moszkva, New York, Párizs és Rio de Janeiro)jelezte a 2012. évi nyári olimpiai játékok rendezési jogára való szándékát.
2004. május 18-án a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) technikai kiértékelést követően a pályázó városok számát ötre csökkentette, így London, Madrid, Moszkva, New York és Párizs maradt versenyben.
2004. november 19-re mind az öt jelölt város beadta pályázati anyagát a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak. A NOB felülvizsgálati küldöttei 2005 február és márciusa között meglátogatták az öt jelölt várost. A párizsi pályázat sikerességét két tényező is veszélyeztette a NOB felülvizsgálati látogatásán: egyrészt számos sztrájk és tüntetés zajlott a látogatás ideje alatt, másrészt egy futótűzként terjedő hír jutott el a bizottsághoz, miszerint Guy Drut, aki mellesleg a párizsi pályázat egyik kulcsfontosságú embere és a NOB egyik tagja volt, állítólag néhány politikai párt költségvetését megvesztegetésre használta fel.
2005. június 6-án a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elküldte visszajelzéseit az öt pályázó városnak. Ugyan ezek a kivonatok nem tartalmaztak pontokat vagy osztályzást, Párizs értékelése tűnt a legpozitívabbnak, melyet szorosan Londoné követett. Ezen különbség 2004-ben az induló értékelésekben még kisebb volt a konkurens Párizzsal szemben.
A pályázati folyamat alatt és a NOB 117. alkalommal megrendezett ülésén Párizs számított a nyilvánvaló favoritnak, mely így a legnagyobb esélyt látta arra, hogy 2012-ben a nyári olimpiai játékok házigazdája lehessen. Eredetileg London Párizs mögött volt, a lemaradás jelentős mértékű volt. Ez még jobban emelkedett miután Sebastian Coe lett a 2012. évi londoni nyári olimpiai játékok rendezési jogáért küzdő szervezet elnöke 2004. május 19-én. 2004 augusztusának végén néhány beszámoló arról szólt, hogy London és Párizs összefog, s egy közös pályázat útján valósítják meg a két város szándékát. A NOB 117. ülésének hajrájában London és Párizs fej-fej mellett haladó küzdelmének lehettek tanúi a NOB tagjai. 2005. július 1-jén Jacques Rogge a jelen levő sajtónak a következőket mondta: "Nem jósolhatom meg a választás végkimenetelét mivel nem tudom, hogy fognak szavazni a bizottság tagjai. De a zsigereimben érzem, hogy mindenképpen nagyon szoros küzdelem ígérkezik. Talán mondjuk tíz, vagy esetleg még kevesebb szavazati különbség lesz majd a két város között."
Több francia publicisztikai írás Jacques Chirac következő nyilatkozatának tulajdonítja a párizsi pályázat bukását: „Nem támogathatunk olyan népet (a briteket), melynek ilyen rossz konyhája van. Finnország után itt van a legrosszabb étel.”Az olimpiai bizottságnak két tagját akkor Finnország delegálta. Számos más hírforrás Bertrand Delanoë értesülésére utalt, mely szerint Tony Blair késő éjszaka titokban találkozott a NOB több (elsősorban afrikai) tagjával, és ennek sokkal nagyobb befolyása lehetett a végső szavazásnál. Amikor a brit híradások beszámoltak a londoni pályázat győzelméről, azokat a párizsi képeket játszották be, melyeken hatalmas tömeg várja a franciák győzelmének bejelentését. Azonban a londoni ünnepségeket beárnyékolta a bejelentést nem egészen 24 órával követő 2005-ös londoni robbantássorozat.
A pályázati folyamatban a londoni pályázat új létesítmények, korábbi, már felépített épületek és ideiglenes beruházások egy sorát ígérte, beleértve az Olimpiai Stadiont (Olympic Stadium) 80 000 férőhelyét és az új Wembley Stadiont (Wembley Stadium). Ezen létesítmények három különböző zónába lettek besorolva a londoni agglomeráción belül, így létrejött: az olimpiai zóna (Olympic Zone), a folyami zóna (River Zone) és a központi zóna (Central Zone), kiegészítve néhány további, végszükség esetén használható épülettel, melyeket a Londont és agglomerációit magába foglaló területen kívül helyeztek el.
Az olimpiai falu az ígéreteknek megfelelően 17320 ággyal rendelkezik majd, az alapvető szolgáltatások mellett kényelmes és tágas teret biztosítva a sportolóknak.
A pályázatban a londoni tömegközlekedés javítását is beígérte a pályázati bizottság, mely magába foglalja a londoni metróhálózat nyugat-londoni vonalának kiterjesztését a Docklands Light vasút és az észak-londoni vonal fejlesztését és az új "gerely" szolgáltatást.
|