Anglia : Vallsi konfliktusok s polgrhbor |
Vallsi konfliktusok s polgrhbor
2011.08.05. 13:48
I. Erzsbet kzvetlen trnrks nlkl halt meg 1603-ban. Legkzelebbi protestns frfi hozztartozja VI. Jakab, skt kirly volt, gy kvette a trnon I. Jakab nven. Ezzel lett az els uralkod, aki – ha csak perszonluniban is, de – egyestette a Brit-sziget orszgait. Jakab ellen tbb mernyletet is megksreltek, ezek egyikt katolikus sszeeskvk, tovbb fokozva a katolikusokkal szembeni ellenszenvet az orszgban.
Az angol polgrhbor 1642-ben trt ki, elssorban a Jakab fia, I. Kroly s a Parlament kztti sorozatos sszetkzsek kvetkeztben. A parlamentiek 1645-s gyzelme Nasby-nl lnyegben megsemmistette a kirlyprti hadsereget. Kroly Newarknl megadta magt a skt hadseregnek. A sktok 1647-ben tadtk a Parlamentnek. Kroly megszktt, s jrakezdte a harcot, de rvid id mlva ismt a Parlament kezre jutott, majd pert kveten lefejeztk. 1649-ben kikiltottk a kztrsasgot, amelyet 1653-tl „Lord Protectorknt” Oliver Cromwell irnytott. t jval kevsb nagyformtum volt fia, Richard kvette, aki rvid id mlva lemondani knyszerlt, s 1660-ban helyrelltottk a kirlysgot, s II. Kroly vgre elfoglalhatta apja trnjt.
1665-ben Londont pestisjrvny sjtotta, egy vvel ksbb pedig tzvsz puszttott a vrosban, amelynek 15 000 plet esett ldozatul, s br a hagyomny szerint 10-nl kevesebb emberletet kvetelt, jabb felttelezsek szerint tbb szz, de inkbb tbb ezer ldozata is lehetett.[1]
1689-ben a „Dicssges Forradalom” nyomn II. Jakabot Orniai Vilmos vltotta a trnon. Ennek hatsra rorszgban s Skciban a Jakabhoz h katolikusok vres felkelseket robbantottak ki. Ezek a jakobita lzadsok egszen a 18. szzad kzepig folytatdtak.
1707-ben az Acts of Union (Egyeslsi Trvny) kimondta Anglia (s Wales) s Skcia egyeslst Nagy-Britannia Egyeslt Kirlysga nven (rviden Nagy-Britannia Kirlysga). Br mindkt orszg parlamentje jvhagyta a trvnyt, a sktok csak erteljes angol gazdasgi nyoms hatsra voltak knytelenek elfogadni azt.
(Megj.: Az Egyeslsi Trvny elfogadst kveten Anglia s Nagy-Britannia trtnelme jelents rszben egybeesik, lvn az elbbi a szigetek meghatroz hatalma. Emiatt a cikk tovbbi rszben a kettt jrszt azonosnak tekintjk.)
|