Anglia : Anglia a Tudor-korban |
Anglia a Tudor-korban
2011.08.05. 13:47
A rzsk hborja 1485-ben, a bosworth-i csatamezn rt vget, ahol a korbban viszonylag ismeretlen, a Lancester-hzzal rokonsgban ll Tudor Henrik (a ksbbi VII. Henrik) legyzte York III. Richrdot, aki a csatban elesett. Br visszatekintve elmondhat, hogy ez a gyzelem vgleg bebiztostotta az utdlst a Lancester-prt szmra, Henrik nem lehetett ebben biztos, hisz uralkodsa sorn a York-hz mg kt alkalommal tett ksrletet a trn visszaszerzsre. Egy jelentsebb (cornwalli) lzadstl eltekintve uralkodst bke jellemezte.
VIII. Henriknek a rmai katolikus egyhzzal val szaktsa htterben alapveten nem hitelvi, hanem az rksdssel kapcsolatos problmk lltak. Henrik ugyanis egyltaln nem mutatott rdekldst a protestantizmus irnt, annl inkbb kvnta viszont Aragniai Katalintl val vlsa kimondst. Miutn VII. Kelemen ppa ezt megtagadta, s Henrik kikiltotta magt az anglikn egyhz fejv, az egyhzszakads folytn Rma s London viszonya a vgletekig elmrgesedett. Ezt hatalmas felforduls kvette mind a politikban, mind az egyhzban: Henrik elkobozta a szerzetesrendek vagyont s az egyb egyhzi vagyon jelents rszt, majd a kirlyi bevtelek nvelsre eladta azt a gentrynek, ersen rdekeltt tve azt az angol reformciban. (Az egyhzi reformok nevezetes ldozata volt Morus Tams.)
VIII. Henriknek hrom gyermeke volt, akik rvidebb-hosszabb idre mindhrman elfoglalhattk a trnt. Elsknt VI. Edurd, aki mindssze tz ves volt, amikor 1547-ben megkoronztk. Nagybtyja, Edward Seymour, figyelmen kvl hagyva VIII. Henrik vgakaratt, lnyegben maghoz ragadta a hatalmat, s felvette a „Protector” cmet. Br megtlse ma is vitatott, tny, hogy kormnyzsa 1549-re vlsgba torkollott: tbb dli megyben (Kent, Cornwall, Devon) lzads trt ki, mikzben francia-skt invzi is fenyegetett. Vgl John Dudley, a Seymour autokratikus mdszereit megelgelt Rgenstancs tmogatsval, eltvoltotta a „Protectort”, s a maga kezben sszpontostotta a hatalmat. Seymourral ellenttben azonban Dudley jval inkbb figyelembe vette a krnyezetben levk tancsait, gy elfogadottsga is lnyegesen magasabb volt.
1553-ban, mg VI. Edurd tuberkulzistl szenvedve hallos gyn fekdt, Dudley azt tervezte, hogy Jane Grey-t, VIII. Henrik fiatalabbik lnyt juttatja a trnra, s sszehzastja fival, gy rizve meg befolyst. Az rksdsi rangsorban Jane eltt ll Mria azonban – a London utcin felvonult tmeg tmogatsval – megszerezte a hatalmat. A bigott katolikus Mria, V. Kroly nmet-rmai csszr befolysa alatt llva, megksrelte helyrelltani az orszgban a katolicizmust. Emiatt 274 protestnst gettek meg mglyn, s Mria rendkvl npszertlenn vlt mind a lakossg krben, mind az udvarban, ahol frje, II. Flp spanyol kirly embereinek befolysa slyos rdeksrelmeket okoztott. Npszertlensge idvel egyre tovbb fokozdott, pldul miutn elvesztette Calais-t, az utols angol birtokot a kontinensen. Mindazonltal sikerlt levernie az ifjabbik Sir Thomas Wyatt vezette lzadst.
I. Erzsbetnek 1558-as hatalomra jutsa utn sikerlt valamelyest helyrelltani a rendet az Edurd s Mria alatt koszba sllyedt orszgban. Az orszgot VIII. Henrik ta megoszt vallsi krdseket is sikerlt megnyugtatan rendezni. Erzsbet sikerei jrszt a protestnsok s katolikusok kztti gyes egyenslyozsnak voltak ksznhetk, br uralkodsa vge fel, a Spanyolorszg elleni hbor alatt a katolikusokkal szemben kemnyebb politikt folytatott. Pldul azokat a katolikusokat, akik nem ltogattk az ltala irnytott protestns anglikn llamegyhz istentiszteleteit, elszr csupn pnzbrsgra (20 font/ht), ksbb viszont a „viszaesket” brtn-, st hallbntetsre is tlhettk.
A rabszolga-kereskedelem, amely nagyban segtette Anglit a nagyhatalmi sttus elrsben, Erzsbet nevhez fzdik: 1562-ben engedlyezte azt John Hawkins szmra. Az afrikai rabszolgk importja olyan mreteket lttt, hogy 1596-ban mr maga a kirlyn panaszkodott arra, hogy "annyi szerecsent hoztak az utbbi idben az orszgba, hogy az mr tl sok", 1601-ben pedig rendelettel ksrelte meg kizni ket Anglibl – sikertelenl.
Erzsbet kormnyzsa viszonylagos stabilitst teremtett az orszgban, s sikerrel nvelte a kirlyi hatalmat a rgi nemessg rovsra. Az angol trtnelem egyik legdicsbb haditette is az uralkodsa alatt trtnt: 1588-ban Sir Francis Drake vezetsvel az angol flotta legyzte a Spanyol Armadt. Az ezt kvet hbor azonban slyos terhet jelentett Anglia szmra, s csak Erzsbet halla utn rt vget. Uralkodsa sorn a kormnyzat szerepe megersdtt, s komoly lpsek trtntek az egsz orszgban egysges jogrend s kzigazgats megteremtse fel.
sszessgben elmondhat, hogy a Tudor-kor meghatroz fejezete az angol trtnelemnek, klnsen ami a ksbbi idszakra gyakorolt hatsait illeti. Ezek kzl a legfontosabb az uralkod s a Parlament kztti hatalommegoszts krdsnek rendezetlensge volt, ami vgl elvezetett az angol polgrhborhoz. Sok trtnsz szerint Thomas Cromwell, VIII. Henrik fminisztere egyfajta "Tudor forradalmat" indtott el a kormnyzatban, s kancellrsga alatt jelentsen megntt a Parlament szerepe. Msok szerint a "forradalom" egszen Erzsbet uralkodsnak vgig tartott, hisz ez volt az az idszak, ami alatt lezajlott a reformok konszolidcija. A Kirlyi Titkos Tancs, amely Erzsbet alatt rendkvl hatkonyan mkdtt, a kirlyn hallval httrbe szorult.
|