Anglia : Britannia angolszsz meghdtsa |
Britannia angolszsz meghdtsa
2011.08.05. 13:45
Mai ismereteink szerint a korbbi hazjukbl kiszortott germn npcsoportok az 5–6. szzadban kt hullmban rkeztek a Brit-szigetre. A germn trzseket elszr Vortigern, a britonok kirlya hvta be, hogy segtsenek neki az rek s a piktek elleni harcban. Katonai vezetik irnytsval elszr a sziget keleti partvidkn telepedtek le. Mikzben mvelhet alfldeket kerestek, a Temze mellett nyugat fel vndoroltak, s a kevsb j minsg fldeket meghagytk a kelta britonoknak. A hdt trzsek nagyobb rszt a mai Dnibl rkez angolok s a mai Nmetorszg szaki rszrl rkez szszok alkottk, kisebb rszket pedig a jtk, a frzek s a frankok egy csoportja. Az angolok adtk a nevt ksbb az egsz orszgnak s npnek. A kt legnagyobb trzs nevrl ksbb a hdtkat egyttesen angolszszoknak is neveztk, ami szintn az egsz orszg npnek nevv vlt.
A legjabb nzetek szerint az angolszsz hdtk nem sprtk el a kelta britonokat, ahogy azt a 19. szzadban gondoltk. A teleplsek terlete s srsge alapjn vgzett becslsek szerint 43-ban, amikor a rmaiak elfoglaltk a szigetet, a lakossg 3 s fl milli f lehetett. Sok trtnsz gy gondolja, hogy az szak-Eurpbl rkez trzsek szinte semmilyen hatssal nem voltak a britek genetikai llomnyra. Azt az elkpzelst, hogy a nagymrv migrci dnt vltozsokat okozott volna a britek genetikai llomnyban, a rgszek mra mr megcfoltk. Az angol np kialakulsban az egyik legfontosabb idszak ktsgtelenl az angolszszok bejvetele volt. Szmuk azonban mindssze 10–25 ezer lehetett, tl kevs ahhoz, hogy kiszortsk az elttk mr ott lket.
A korabeli temetk emberi maradvnyainak vizsglata azt mutatja, hogy az angolszsz bevndorlk s a briton slakosok egyms szomszdsgban ltek. A leletekbl az is kiderl, hogy a tbbsgben lv briton lakossgot politikailag egy kisebbsgben lv npcsoport irnytotta. A korszakban alapvet kulturlis vltozsok zajlottak le, pldul az etnikai identitsban, a npessg gnllomnya azonban nem, vagy csak alig vltozott meg.
A britonok sokig nem voltak kpesek sszefogni a megszllkkal szemben. A helyben maradtak egyre inkbb beolvadtak a szszokba, az elmeneklk pedig mindinkbb a nyugati s szaki vidkekre szorultak vissza. 495-ben a Badon-hegyi csatban azonban a britonok flnyes gyzelmet arattak az angolszsz sereg felett. Ez igen fontos politikai s katonai esemny volt, ennek ellenre nem ismerjk a kt sereg vezrnek nevt. A briton gyzelem meglltotta az angolszsz invzit s hossz idre bkt hozott az slakossg szmra.
A vgs csapst az 577-es deorhami veresg jelentette a dl-angliai slakossg szmra. A gyztes angolszszok most mr az orszg nyugati rszre, a mg egysges utols briton terletek kz is behatoltak, elvgva Wales terlett a mai Cornwall, Devon, Dorset s Somerset megyk terlett magba foglal „Nyugati Wales”-tl (West Welsh).
A mai Angliban az egykori briton npessg rksge kt fbb vonatkozsban lelhet fel: egyrszt a helynevekben (pldul London, Dumbarton, York, Dorchester, Dover, Colchester, illetve bre-, bal-, -dun a hegyek, carr a magas, szikls helyek, vagy coomb a szk, mly vlgyek nevben). A msik briton rksg genetikai jelleg: mg korbban azt gondoltk, hogy az angolszsz uralom al jutott terletekrl teljesen eltnt a briton lakossg, az elmlt msfl vtizedben vgzett genetikai s egyb vizsglatok (C. Capelli, Steven Bassett) kimutattk, hogy szmottev briton npessg maradt a mai Anglia angolszszok ltal kevsb benpestett terletein.
829-ben Dore-nl (ma Sheffield klvrosa) Wessex-i Egbert elfogadta Northumbriai Eanred behdolst, ezzel lett az els angolszsz, aki egsz Anglia urnak mondhatta magt.
|