Anglia : Anglia terlete az angolszszok eltt |
Anglia terlete az angolszszok eltt
2011.08.05. 13:45
A rgszeti leletek tansga szerint az ember a mai Dl-Angliban sokkal hamarabb letelepedett, mint a Brit-sziget ms rszein, mivel itt az ghajlat mg a jgkorszak idejn is sokkal kedvezbb volt.
A mai Anglia terlett az i. e. 1. vezred folyamn a kelta trzsek kz tartoz britonok (vagy kori britek) laktk. A rgi legels emltse a Masszaliai tikalauz (Masszalit Periplusz) cm kori tlersban tallhat, melyet az i. e. 6. szzadban a fnciai hajsok hasznltak. A sziget laki azonban mr sokkal rgebben kulturlis s kereskedelmi kapcsolatokat alaktottak ki a kontinenssel. Massziliai Pthesz grg keresked i. e. 325 krl rta le itteni utazsnak trtnett. Ksbbi rk, mint az idsebb Plinius s Diodorus Siculus megemltik a Britannia szigetn kitermelt n jelentsgt, de az ott l emberekrl nem rnak. Tacitus azt rta, hogy nincs szmottev klnbsg a sziget s Gallia lakosainak nyelvben, s hogy klsre is hasonltanak.
Julius Caesar i. e. 55-ben s 54-ben feldert cl katonai expedcikat vezetett Britanniba. De Bello Gallico cm mvben azt rja, hogy a terlet srn lakott s npei hasonltanak a kontinensen l gall npcsoportokra. A megtallt pnzrmk s a ksbbi rmai rk nyomn ismerjk nhny briton uralkod nevt s tetteit.
A britonok szigett Claudius csszr hdtotta meg i. sz. 43-ban. Az j rmai provincia neve Britannia lett. A csszrkori rmai szerzknl viszonylag kevs emlts trtnik Britannia trtnelmrl. Pldul csak egy mondatot tallni arrl, hogy mirt plt Hadrianus fala. Claudius invzijrl tbbet tudunk, s 61-ben Tacitus megrta Boudica (Boadicea) kirlyn trtnett. Az 1. szzad utn azonban a rmai trtnetrk mr csak a vres esemnyeket emltik.
Rma fennhatsga az vek sorn hol ers, hol gyenge volt, 410-ben pedig vgleg elhagytk a Brit-szigetet. Ekkor bukkantak fel az angol np kialakulsban meghatroz szerepet jtsz hdt germn trzsek. A hdtk ell Cornwallbl, Devonbl s a dli terletekrl sok briton a La Manche-csatornn t Gallia nyugati partvidkre meneklt, amelyet korbbi hazjukrl Britannia Minornak, azaz „Kis Britanninak” neveztek el (ma Franciaorszg Bretagne tartomnya).
|